Hory

Vydat se do hor znamená poznat vlastní hranice fyzické i psychické síly, odolnosti a vytrvalosti. Vydat se do hor znamená setkat se s prostředím, které se hodně liší od toho, ve kterém se běžně pohybujeme. Vydat se do hor přináší poznání, že jsme jen malé zrnko prachu a vlastní důležitost si tak akorát namlouváme a přeceňujeme. Vydat se do hor je radost, odpočinek, únava, volnost, … Hory jsou fakt skvělé!

Do hor jsem začal jezdit už dávno. Nejprve do českých, později do rakouských a také do slovenských, slovinských, švýcarských nebo italských. Začalo to výstupy na kopce v Solné komoře, pokračovalo několika více denními hřebenovými túrami, až jsme (v mém případě po delší přestávce) v roce 2018 vystoupili velmi málo používanou cestou od Kaiser Josef Höhe na Großglockner a v dalších letech začali poznávat kouzlo zajištěných cest, především v oblasti Solné komory.

Solná komora, září 2023

I v roce 2023 jsme byli v Solné komoře. Tentokrát jsme kemp vyměnili za spaní na horských chatách. První noc to byla Gablonzerhütte, ke které jsme stoupali tmou od Gosausee. V sobotu ráno jsme přelezli zajištěnou cestu Intersportklettersteig se vzdušným 40 metrů dlouhým žebříkem a cílem na vrcholu Großer Donerkogel. Z vrcholu jsme pokračovali po hřebeni a na turistickou cestu sestoupili u Stuhlalm. Odtud jsme pokračovali k Hofpürgelhütte. V neděli jsme přes Steigelpass sešli k předním Gosauskému jezeru a po pozdním obědě se vydali domů.

Solná komora, září 2022

V září 2022 jsme se vrátili do kempu v Hallstattu a odtud jsme v sobotu vyrazili na obtížný a dlouhý výstup cesty Seewand Klettersteig. V neděli jsme po náročné sobotě nejdřív použili lanovku vedoucí od předního Gosauského jezera a pak od horní stanice vyšli klasickou turistickou stezkou na Großer Donnerkogel (2054 m n. m.). Vydařený víkend jsme zakončili pozdním obědem na Gablonzer Hütte.

Solná komora, září 2021

V září 2021 jsme měli základní tábor v malém kempu na břehu Wolfgangsee. V sobotu jsme se prošli z Fuchsl am See na Schober (A) a Frauenkopf a pak se vydali na vzdušnou zajištěnou cestu Drachenwand (C, C/D). V neděli jsme prošli vlhkou soutěskou se zajištěnou cestou Postalmklettersteig (C/D, s možností jít přes převis obtížnosti F) a vydařený víkend jsme zakončili pozdním obědem u Postlamhütte.

Solná komora, září 2020

V září roku 2020 jsme vyšli na vrchol Krippenstein (2108 m n. m.) a tam si užili Klettersteig Nordwand (E+). Druhý den jsme ještě přidali pohodový výstup na Mahdlgupf (1261 m n. m., většinou B, s velmi krátkým D úsekem) u Attersee.

Traunstein, Klettersteig, září 2019

V mlze, občasném dešti a chladu jsme stoupali osamoceni po zajištěné cestě (Naturfreundesteig, B/C s krátkým D úsekem) k chatě pod vrcholem Traunstein (1692 m n. m.) a druhý den už za lepšího počasí pohodovou cestu nad městem Bad Ischl (Katrin, B/C).

Großglockner, září 2018

Z plánovaného jednodenního švihu na nejvyšší vrchol Rakouska (3798 m n. m.) se stala dvoudenní výprava, která ovšem byla bez nejmenší pochybnosti úžasným zážitkem!

Rottenmanské Taury, září 2008

Hangerer, srpen 2008

Totes Gebirge, září 2007

Karawanke, srpen 2007

Gamsfeld, červen 2007

Gosaukamm, září 2006

Monte Generoso, srpen 2006

Alp de Rog, srpen 2006